Obóz na deszczu i wietrze: w ten sposób zaimpregnujesz swój namiot
Biwak sprawia największą przyjemność w słonecznej pogodzie. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć się przed deszczem, powinieneś regularnie poddawać swój namiot impregnacji. Dzięki tej instrukcji w sześciu krokach sprawisz, że Twoja wyprawa będzie udana.
-
Nocowanie na łonie natury pod gołym, rozgwieżdżonym niebem! Dla nas nie ma nic piękniejszego. Aby wiatr i pozostałe czynniki pogodowe podczas wyprawy z namiotem nie pokrzyżowały planów, należy zaimpregnować swój namiot. W ten sposób upewnisz się, że będziesz w nim przed nimi chroniony.
Informacja na początek: impregnacja nowego namiotu nie jest konieczna. Jest on z reguły zaimpregnowany przez producenta. Jeżeli chcesz się upewnić, zapoznaj się z opisem produktu. Po dłuższym czasie każdy namiot potrzebuje małego odświeżenia. Deszcz, wiatr i tarcie podczas transportu powodują, że traci on swoją ochronną impregnację.
Ponadto negatywny wpływ na materiał ma promieniowanie UV, które powoduje jego szybsze starzenie się. Najpóźniej po dwóch czy trzech latach użytkowania należy na nowo zaimpregnować namiot. Jest to bardzo proste. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces.
-
kilka dni przed planowaną wyprawą pod namiot należy sprawdzić, czy namiot jest jeszcze nienasiąkliwy. Należy go w tym celu rozbić pod gołym niebem. Tropik namiotu musi być napięty. Spryskaj go wodą z węża ogrodniczego lub z konewki. Jeżeli woda perli się, tworząc liczne małe kropelki, i spływa z materiału, oznacza to, że impregnacja jest jeszcze wystarczająca. Jeżeli natomiast materiał szybko wchłania wodę, pojawia się warstwa wody na powierzchni i wnętrze jest mokre, najwyższy czas, by odświeżyć impregnację.
-
Rozbić namiot w ogrodzie lub w innym odpowiednim miejscu pod gołym niebem. Przy okazji możesz sprawdzić, czy namiot nie ma jakichś uszkodzeń. Wszystko w porządku? To świetnie. Z użyciem odkurzacza usuń większe zanieczyszczenia. Następnie oczyść tkaninę dobrze zwilżoną ściereczką z dodatkiem płynu do zmywania.
-
À propos tkaniny: namioty wykonane są z reguły z włókien syntetycznych jak poliester, w rzadkich przypadkach z bawełny. Należy stosować środek impregnujący, który przeznaczony jest do danego materiału. Do wyboru są przy tym środki w sprayu oraz w płynie.
Spryskując materiał sprayem, należy zachować odstęp, w przypadku płynnego środka impregnującego konieczne jest jego rozcieńczenie. Spray jest łatwy w użyciu i dobrze wnika w pory materiału. Płynny środek można bardziej równomiernie rozprowadzić, jednakże trwa to dłużej.
-
Szwy to słabe punkty namiotu. Jeżeli w kroku 1 zauważyłeś, że są nieszczelne, powinieneś uszczelnić je jeszcze przed impregnacją. Użyj w tym celu tzw. uszczelniacza do szwów. Jest to specjalny klej, który należy nałożyć od zewnątrz na nieszczelne szwy i następnie pozostawić do wyschnięcia.
-
Namiot jest już czysty i suchy? Można go więc zaimpregnować. Jeszcze raz dokładnie sprawdź, czy wszystkie zamki błyskawiczne, guziki itp. są zapięte. Następnie spryskaj go z odległości 20-30 cm sprayem impregnującym. Nie spiesz się, tak aby równomiernie spryskać cały materiał.
Korzystasz ze środka w płynie? Wymieszaj go więc zgodnie z wytycznymi producenta z wodą i nanieś z pomocą gąbki lub ściereczki.
Bez względu na to, czy używasz środka w sprayu, czy w płynie: wykonuj te czynności na zewnątrz i załóż maskę, by chronić drogi oddechowe.
-
Następnie pozostaw środek impregnujący do zadziałania i wyschnięcia. Czas schnięcia podany jest w instrukcji zastosowanego produktu, należy się do niego zastosować. Namiot jest suchy? Możesz powtórzyć test opisany w kroku 1. Jeżeli impregnacja jest jeszcze niewystarczająca, należy powtórzyć ją kilka razy. Odczekaj, aż namiot ponownie całkowicie wyschnie. Materiał namiotu nie przepuszcza ani kropli? Możesz ruszać na spotkanie z outdoorową przygodą.