Pranie wełnianych swetrów: w ten sposób unikniesz zbiegnięcia się i sfilcowania
Każdy to zna: już po pierwszym niewłaściwym praniu ulubiony wełniany sweter sfilcował się i pasuje co najwyżej na lalkę. To się już nigdy nie powtórzy! Tutaj dowiesz się, jak można prać i suszyć wełniany sweter, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej.
Wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji swetrów wełnianych
Pranie wełnianych swetrów: Dlaczego wełna jest tak wrażliwa?Odpowiedni środek piorący: w czym prać wełniane swetry?
Jak prać wełniane swetry w pralce?
Wskazówki dotyczące ręcznego prania swetrów
Suszenie wełnianych swetrów: Tak to się robi
Jak często prać wełniane swetry?
-
Wełna jest produktem naturalnym, który ma wiele wspaniałych właściwości: jest oddychająca, zapewnia ciepło i jest przyjemnie miękka w dotyku Jednakże jeżeli chodzi o pielęgnację, włókna są wrażliwe. Jedno niewłaściwie przeprowadzone pranie i sweter jest zniszczony.
Ale dlaczego mięciutki wełniany sweter po praniu staje się twardy i traci kształt? Podobnie jak ludzkie włosy każde włókno zamknięte jest w łusce. Pod wpływem wilgoci, zbyt wysokiej temperatury i tarcia podczas prania ta warstwa ochronna może zostać naruszona i tym samym stać się szorstka. Poszczególne włókna plątają się i filcują.
Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o sweter z wełny merynosowej, moheru czy wełny z alpaki. Podstawowe właściwości wełny pozyskiwanej od różnych zwierząt nie różnią się między sobą.
-
Najlepiej stosować łagodny środek piorący. Takie środki mają neutralny odczyn pH i chronią wrażliwe włókna. Płyny zmiękczające, płyny do prania w pełnym zakresie temperatur i płyny do prania tkanin kolorowych nie nadają się natomiast do prania wełny. Zawierają one enzymy oraz inne składniki, które mogą uszkodzić włókna wełny.
-
Podczas prania wełnianego swetra należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby go jak najmniej trzeć. To, czy sweter można wrzucić do pralki, czy lepiej uprać ręcznie, zdradzi etykieta dotycząca pielęgnacji. Najczęściej wełniane swetry można prać w pralce. Tak to się robi:
- Należy wypełnić pralkę maksymalnie do połowy. Dzięki temu ubrania nie będą tak mocno się o siebie ocierać.
- Jeżeli w tym samym cyklu wyprane mają być ubrania, które mają zamki błyskawiczne, należy użyć siateczki do prania, aby chronić wełniane rzeczy.
- Zgodnie z zaleceniami producenta należy wybrać najdelikatniejszy program prania. Większość pralek ma specjalny program do prania wełny lub odpowiadający praniu ręcznemu.
- Należy wybierać program z najniższą możliwą temperaturą prania oraz stosować się jednocześnie do zaleceń producenta. Temperatura prania nie powinna mieć więcej niż 30 stopni, tak aby nie uszkodzić wrażliwych włókien.
- Należy unikać nadmiernego wirowania wełnianego swetra. Dlatego specjalne programy pomijają wirowanie lub jest ono bardzo krótkie.
-
Często słyszy się, że wełniane swetry lepiej prać ręcznie. Rzeczywiście pranie w pralce może być znacznie delikatniejsze dla włókien. Ponieważ w przypadku prania ręcznego łatwo może zdarzyć się to, że użyje się zbyt gorącej wody lub materiał będzie zbyt mocno pocierany lub wyżymany. Jeżeli mimo to zapadnie decyzja o ręcznym praniu swetra, należy postępować nadzwyczaj ostrożnie:
- Stosować tylko letnią wodę.
- Napełnić wodą miskę, w której sweter będzie mieć wystarczająco dużo miejsca.
- Nalać do wody niewielką ilość płynu do prania wełny.
- Następnie zanurzyć w wodzie sweter.
- Delikatnie ściskać sweter. Unikać pocierania.
- Następnie dokładnie wypłukać sweter pod letnią, bieżącą wodą.
- Ostrożnie wycisnąć nadmiar wody. W żadnym wypadku nie wolno wyżymać swetra.
-
Zazwyczaj, aby wysuszyć pranie, wiesza się je na suszarce do prania. W przypadku wełnianych rzeczy nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ mogą się w ten sposób się zdeformować. Także mocne słońce czy bezpośrednia bliskość kaloryfera nie są dobre dla wełny, swetry mogą stać się twarde i drapiące. Nie należy także w żadnym wypadku suszyć wełnianych rzeczy w suszarce.
Wskazówka: mokrą wełnianą odzież suszyć po rozłożeniu na powietrzu. Nieważne, czy została wyprana w pralce, czy ręcznie. Ponieważ włókna chłoną dużą ilość wilgoci, wcześniej należy dobrze odcisnąć wodę. Podobnie jak w przypadku prania, także teraz nie wolno wyżymać wełnianych ubrań! Zalecane jest natomiast, aby rozłożyć je na dużym ręczniku, zrolować i lekko dociskać. Ręcznik wchłonie wilgoć.
-
Nawet gdy wełniany sweter jest prany bardzo delikatnie, każde pranie w większym lub mniejszym stopniu go niszczy. Dlatego należy prać wełniane swetry tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne – czyli w przypadku poplamienia czy większego zabrudzenia. Najczęściej wystarczy przewietrzyć ubranie na świeżym powietrzu. Zapachu potu itp. można uniknąć, wkładając pod sweter koszulkę.