Łatwość pielęgnacji: właściwe pranie wełny merynosowej
Odzież z dodatkiem wełny merynosowej jest bardzo popularna wśród osób uprawiających sport na świeżym powietrzu oraz zimą. Nic dziwnego: wełna merynosowa jest oddychająca, ma neutralny zapach oraz ociepla, gdy jest zimno i chłodzi, gdy jest gorąco. Jak należy prać sweter lub skarpetki z wełny merynosowej? Tutaj uzyskasz informacje na ten temat.
Wskazówki dotyczące właściwego prania wełny merynosowej
Wełna merynosowa jako produkt naturalny: właściwościPranie wełny merynosowej: dobrze wiedzieć
Krok po kroku: właściwe pranie wełny merynosowej
Czy wełnę merynosową należy prać ręcznie?
-
Swetry, koszulki, legginsy, bielizna czy skarpetki: wełna merynosowa jest bardzo popularnym materiałem odzieży funkcyjnej. Dlaczego? Wełna od merynosów, jako włókno naturalne, ma wyjątkowe właściwości.
- Zapewnia termoregulację: wełna merynosowa ociepla, gdy jest zimno i chłodzi, gdy jest gorąco.
- Ma neutralny zapach: nawet w przypadku mocnego pocenia się wełna merynosowa długo nie nabiera przykrego zapachu. Dlatego swetrów z wełny merynosowej nie trzeba tak często prać.
- Przyjemna dla skóry: ta wełna nie drapie skóry. Dlatego w przypadku bielizny funkcyjnej dodatek wełny merynosowej jest zalecany.
- Łatwa w pielęgnacji: wełna merynosowa ma zdolność samooczyszczania. To jeszcze jeden powód, dlaczego odzież z wełny merynosowej nie powinna być tak często prana.
- Odporna na odkształcanie: nie ma ryzyka, że zbiegnie się w praniu.
- Ochrona UV: naturalnie zawarta jest ona w wełnie merynosowej.
- Przyjazna dla środowiska: Wełna merynosowa jest produktem naturalnym, który automatycznie pozwala chronić zasoby.
-
Najpierw dobra wiadomość: wełna merynosowa jest na szczęście dość łatwa w pielęgnacji. Nie musisz więc martwić się o to, że nie będziesz móc prać swojego swetra z wełny merynosowej lub że musisz go specjalny sposób traktować. Wełnę merynosową można nawet prać w pralce – co nie przy wszystkich włóknach naturalnych jest zalecane.
To czego wełna merynosowa natomiast nie lubi, to płyny zmiękczające i suszarki mechaniczne. Pojawia się bowiem zagrożenie, że utworzą się małe dziurki lub odzież się zbiegnie. Ponieważ wełna merynosowa długo pozostaje świeża, nie trzeba jej prać po każdym użyciu.
Często wystarcza przewietrzenie swetra czy kurtki, aby odwlec moment prania.
-
Jeżeli jednak konieczne jest wypranie ubrania z wełny merynosowej, należy przestrzegać tylko kilku punktów:
- Używaj środków piorących bez konserwantów oraz biodegradowalnych produktów pielęgnacyjnych.
- Zwracaj uwagę na to, aby nie zawierały enzymów proteolitycznych. Proteaza to enzym, który zazwyczaj stosowany jest do usuwania plam. Jednakże uszkadza on wełnę merynosową.
- Zapnij zamki błyskawiczne i guziki we wszystkich ubraniach.
- Odwróć sweter czy spodnie z wełny merynosowej na lewą stronę.
- Pierz ciemną i jasną odzież oddzielnie.
- Nastaw pralkę na normalny program z temperaturą 30-40 stopni, w zależności od wytycznych na etykiecie dotyczącej pielęgnacji.
- Aby zbyt mocno nie obciążać wełny merynosowej, wybrać do prania wirowanie o niskich obrotach (ok. 600 obrotów na minutę).
- Po praniu ułożyć ubranie do wyschnięcia najlepiej płasko na ręczniku.
Dodatkowa wskazówka: po kilku cyklach prania mogą pojawić się zmechacenia. Te małe supełki na powierzchni można z łatwością usunąć specjalnym grzebieniem. Można też prać odzież z wełny merynosowej np. z jeansami.
-
W normalnych warunkach lepiej prać spodnie czy swetry z wełny merynosowej w pralce. Z tego prostego powodu, że jest to łagodniejsze i można wybrać dokładną temperaturę.
Producent jasno zaleca pranie ręczne? Użyć więc w każdym razie środka do prania przeznaczonego do pełnego zakresu temperatur i bez enzymów. Zwracać uwagę na to, by nie trzeć i ciągnąć za mocno materiału, to może to za bardzo obciążyć wełnę merynosową. Lepiej tylko delikatnie odcisnąć wodę. A przede wszystkim: woda nie może mieć więcej niż 40 stopni. Najpierw należy zapoznać się z etykietą dotyczącą pielęgnacji. Pozwoli to przed długi czas cieszyć się odzieżą funkcyjną z wełny merynosowej.